Truls%20M%C3%B6reg%C3%A5rdh_edited.jpg

SVENSKA PINGISAKADEMIN

Sedan 1979 har vi stöttat svensk ungdomspingis

Svenska Pingisakademin (SPA) är en ideell förening som har funnits sedan 1979 och stöttat många spelare i deras satsning mot toppen. Jan-Ove Waldner, Jörgen Persson, Peter Karlsson, Thomas von Scheele, Marie Svensson, Pernilla Andersson (f.d. Pettersson) och Åsa Carlsson (f.d. Svensson) är några av de spelare som genom åren, via SPA-stipendium, erhållit ekonomiska medel till både läger och tävlingar.


Säsongen 2020-21 sköter SPA driften av SBTF:s Historiska Arkivet by SPA (web + facebook) samt stöttar svensk ungdomspingis genom att, under lämpligt evenemang (Ungdoms-SM eller liknande), dela ut SPA-stipendium till utvalda ungdomsspelare.

(bild: Truls Möregårdh, copyright SBTF)

 

HUR BLIR JAG MEDLEM?

Stötta svensk ungdomspingis! Via din medlemsröst påverkar du vilka som får aktuella SPA-stipendium. 

Swisha årsavgiften 350 SEK till 1234 567 913 eller sätt in summan på bankgiro 5250-1947. Uppge namn och e-mailadress. Tecknar du medlemskap nu så är du SPA-medlem t.o.m 31/12 2021.


Vill du som privatperson eller ideell förening bli ständig SPA-medlem så sätter du in 5 000 SEK. För juridiska personer är den ständiga medlemsavgiften 10 000 SEK.

 
 

SBTF:S                        HISTORISKA ARKIVET BY SPA

Här finner du allt om den svenska pingishistorien, samlat på ett och samma ställe, i form av SPA-info, filmer, foton, resultat/statistik, tidningen Pingis, jubileumsböcker, ITTF History-sektion och ett museum (webb). Du finner även olika poster, krönikor och SPA-nytt (Facebook).

 

STIPENDIATER GENOM ÅREN

1979/80

Kent Bertilsson, Köpings GIF
Mikael Johansson, IK Bele
Marie Svensson, Baskemölla IF
Annika Läth, Rönninge SK
Pia Eliasson, Mölndals BTK
Agneta Pettersson Luleå SK
Jonas Gustafsson, Järna SK
Jörgen Persson, Halmstad BTK
Jan-Ove Waldner, Spårvägens GoIF
Jonny Åkesson, BTK Rekord
Misa Valcic, Köpings GIF

1980/81

Gunnel Borgström, Borlänge BTK
Susanne Dahl, Carlshamns BTK
Liselotte Lundberg, Järna SK
Jan Karlsson, Finspångs AIK, BTK
Glenn Davidsson, BTK Rekord
Jonny Stockhaus, Bogården IK
Mats Andersson GIF Linden
Magnus Gidlöf, Norra BTK
Akademins barn:
Anneli Johansson, Jägarnäs/Ludvika BTK

1981/82

Lotta Erlman, Borlänge BTK
Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
Maria Lundgren, Byttorps IF
Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
Marie Andersson, KFUM Katrineholm
Ulrika Quist, Sundsvalls BTK
Magnus Gidlöf Norra BTK
Jan Ekström Djurgårdens IF
Tomas Ballé, IK Bele
Akademins barn:
Gunnel Borgström, Borlänge BTK
Peter Greczula, Falkenbergs BTK

1982/83

Britt-Marie Bölenius, Docksta BTK
Niklas Ekerstad, Hultfreds BTK
Johan Fallby, Spårvägens GoIF
Peter Ahlgren, Mölndals BTK
Hans-Peter Andersson, Carlstad BTK
Christer Andersson, Fiskeviks IF
Lotta Erlman, Borlänge BTK
Frank Gullberg, BTK Ymor
Per Carlsson, Huddinge BTK
Lars Mattsson, Ängby SK
Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
Jörgen Persson, Halmstad BTK
Jonny Åkesson, BTK Rekord
Pernilla Drevegård, Enskede BoPS
Lena Carlsson, Bahco BTK
Lena Enochsson, Borlänge BTK
Gunilla Lundberg, Byttorps IF

Louisa Hallner, Gamla Ullevi BTK
Nina Ebkar, BTK Safir
Christina Mårtensson, Kävlinge BTK
Katri Terävuo. Häljarps BTK
Akademins barn:
Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
Ola Einarsson, Carlhamns BTK

Stipendier har delats ut till flera hundra spelare. De som du ser ovan är endast de första fyra årens stipendiater. Klicka på länken nedan så ser du samtliga stipendiater genom åren.

 

STYRELSE

 

Ordförande

ANDERS NYGREN LÅNGSTRÖM

SPA-AMBASSADÖRER


GÖRAN ALDVIK

SPA-ledamot och ledamot i SBTF:s veterankommitté

Sammankallande + ambassadör vid veteranevenemang

FREDRIK BERGVALL

Tränarutbildare

Ambassadör vid instruktörsutbildningar och läger

MATS CALMERNÄS HEDIN

Tränarutbildare

Ambassadör vid instruktörsutbildningar

ROBERT SVANBERG

Coach för Paralandslaget

Ambassadör vid Paraevenemang

PELLE HÄGGLUND

Coach för Parkinsonlandslaget

Ambassadör vid Parkinson (evenemang mm)

INGELA LUNDBÄCK

Konsulent Norrlands BTF och internationell domare

Ambassadör för Region Norr och domare

JESSICA LARSSON

Arbetar med Pingiskraft Tjejpingis i framförallt Stockholm

Ambassadör för Region Öst och tjejer

RONNY FERM

Ordförande Nordvästra Götalands BTF

Ambassadör Region Väst

CHRISTIAN BJÖRKLUND

Tränarutbildare och ledamot i SBTF:s utbildningskommitté

Ambassadör för Region Syd

 
Anja Händén.jpg

Parabordtennisen är sedan några år inkluderad i Svenska Bordtennisförbundet. Därmed kommer ungdomsspelare från Parabordtennisen också bli aktuella för stipendier från Svenska Pingisakademin.

Anja Händén (copyright, ITTF World)

 

MEDLEMMAR I SVENSKA PINGISAKADEMIN

STÄNDIGA MEDLEMMAR

Privatpersoner och ideella föreningar, 5000 kr

Afrell Lars, Andersson Björn, Appelgren Mikael, Bengtsson Bo, Bengtsson Stellan d.ä, Berndtsson Rolf, Blomkvist Jan, Bohuslän-Dals BTF, Borlänge BTK, Brännström Anders/Sylvia, BTK Safir, Bålsta BTK, Diös Stefan, Forsberg Tony, Gewers Åke, Gustafsson Kent Eric, Hedenius Ragnar, Holmstedt Sverker, Järna SK, Jönsson Birgit, Kalmar BTK, Karlsson Peter, Larsson Lars, Larsson Lennart, Lindstedt Jan,  Magnusson Stig, Malmö FF, Millbert Gunnel, Norlander Arne, Norrtulls SK, Olofsson Jan-Erik, Olsson Ture, Oxie IF, Persson Jörgen (f -65), Pettersson Christer, Pettersson Magnus, Region Öst, Sandberg Nils Erik, Skärhamns BTK, Solna BTK, Spårvägen GoIF, Sääv Bengt, Söderlund Peter, Toldner Bo, Tärnsjö BTK, Vaggeryds BTK, Västergötlands BTF, Waldner Jan-Ove, Waldner Kjell-Åke, Wersäll Christer, Westerlund Christer, Widlund Ture, Wiktorsson Barbro, Ängby SK

STÄNDIGA MEDLEMMAR

Juridiska personer, 10 000 kr

AB Industrimetoder, AB Sporrong, AB Vin- & Spritcentralen, Banda Baker Sport, BT-huset, Folksam, Haninge Turism, Postverket, Pripps Bryggerier AB, Resia Resor AB, Scanspeed Group, Sergelreklam AB, SKF AB Head Office, Sportkransen AB, Stiga Sport, Studio T AB, Svenska Sparbanksföreningen

ÅRSMEDLEMSKAP T.O.M 31 DECEMBER 2021

Privatpersoner, 350 kr/år

Ahlgren Peter (medlem 113), Aldvik Göran (8), Andermo Wiveka (20), Angebrandt Katarina (42), Andersson Jörgen (21), Andersson Kaj (22), Ansbro Max (88), Beckman Thomas (79), Bengtsson Stellan d.y (84), Bennbo Mats (68), Benson Anna (35), Bergman Tobias (40), Berner Jan (55), Berner Tomas (47), Bergvall Fredrik (89), Bjöns Hilde (99), Bjöns Ulf (1), Björklund Christian (51), Björkryd Martin (36), Bogren Ingrid (27), Buza Thomas (32), Bölenius Anders (89), Carlsson Lennart (111), Dahlskog Niklas (118), Ebkar Nina (121), Edvarsson Jonas (91), Ekdahl Mattias (39), Ekholm Matilda (67), Eklöf Stig (54), Ekström John (33), Ellermann Daniel (37), Engqvist Åke (116), Erlandsson Johansson Monica (24), Fellke Jens (4), Ferm Ronny (98), Forsberg Henrik (63), Frejhammar Daniel (114), Galmén Håkan (50), Gerell Pär (126), Gidlöf Magnus (43), Greczula Peter (86), Gunnarsson Bengt (44), Gustafson Jonas (57), Gustafson Marcus (107), Gustavsson David (11), Gustavsson Kristoffer (16), Hansson Ulrika (119), Hedin Mats (97), Hedin Uno (5), Hellman Ann-Christine (66), Häger Hans-Peter (103), Håkansson Fredrik (112), Hörnell Johan (105), Ibrahim Jemal (30), Johansson Peter (34), Johansson Roger (104), Johnsson Lena (23), Jonsson Lars (48), Kallio Johan (80), Kroon Hans (9), Källberg Mats (41), Lagerlöf Dan (45), Lannemo Therese (64), Lans Sven Åke (59), Larsson Fredrik (115), Larsson Jessica (96), Larsson Mikael (25), Larsson Mårten (6), Larsson Tina (7), Lindberg Fredrik (77), Liwing Urban (26), Lundbäck Ingela (52), Långström Alf (18), Långström Nygren Anders (17), Naesström Lars (109), Nordén Tomas (78), Nyblom Petter (62), Nystrand Anders (69), Mallander Magnus (53), Mattsson Lars (13), Mattsson Per (38), Millbert Anders (75), Millbert Lars (74), Möregårdh Carl Johan (61), Nilsson Gert (70), Nilsson Iréne (71), Nord Patrik (94), Nordenfeldt Jonas (60), Nygren Thorborg Monica (19), Nyqvist Bengt (3), Olovsson Anton (110), Olsson Torbjörn (124), Oxelmark Magnus (65), Persson Jörgen (f.-67) (12), Persson Marie (58), Rejström Krister (101), Rinderud Johan (56), Rosengren Lasse (76), Rydström Johan (108), Rönmark Walter (125), Sandqvist Jonas (10), Sannebring Stefan (93), Scheele von Thomas (72), Sjöberg Marcus (92), Stenberg Thomas (28), Stenmark Olof (81), Sterneborg Peter (87), Strid Gert (31), Strömsten Torkel (85), Svanberg Robert (83), Swedberg William (120), Svensson Anders (29), Svensson Marie (46), Tjerneld Viktor (100), Täck-Karlsson Mattias (128), Ununger Ulf (106), Wahlund Kaj (102), Wallbom Lotta (122), Westling Hans (123), Vidén Per (127), Wikström Lars (2), Wranå Göran (117), Wärngren Christer (15), Zettergren Peder (49), Åborg Fredrik (82), Åkerström Anders (73), Anonym (14). 

 

KONTAKTA SVENSKA PINGISAKADEMIN

Kontakta Svenska Pingisakademin för att få reda på mer om vårt arbete och hur du med din medlemsröst kan påverka vilka som får stipendier.  

(bild: Stina Källberg, copyright SBTF)


073-621 78 90

  • Facebook
Stina_Källberg.jpg
 

©2020 av Svenska Pingisakademin. Skapat med Wix.com