top of page

ÅRETS PRESTATION INOM SVENSK PINGIS

hederspris214_edited.jpg

VEM/VILKA ERHÅLLER STELLANS & ANN-CHRISTINS HEDERSPRIS FÖR ÅRETS PRESTATION INOM SVENSK PINGIS 2023/24?

VINNARE:


2020/21: Anton Källberg

Prestation: Individuell matchkvot i Tyska Ligan, Tyska Cupen och Champions League 2020/21; 25-2, 3-1, 8-0

Andel erhållna röster: 47, 3 %


2021/22: Truls Möregårdh

Prestation: Silver VM i Houston 2021, Herrsingel

Andel erhållna röster: 38, 6 %

2022/23: Mattias Falck/Kristian Karlsson

Prestation: Guld EM i Munchen 2022. Herrdubbel
Andel erhållna röster: 26%

2023/24: ???

Svenska Pingisakademins medlemmar har sagt sitt. Årets Prestation i Svensk Pingis 2022/23 stod Mattias Falck/Kristian Karlsson för. Dubbelparet lyckades som regerande världsmästare även ta hem europatiteln i Munchen 2022...en otrolig prestation. Mattias Falck/Kristian står som klara segrare, samlade 26 % av rösterna och är onekligen värdiga vinnare. Största utmanare denna gång var Siri Benjegård (Guld Euro Mini Champs 2022, Flickor 11) och Hans Hellgren/Göte Svensson (Guld veteran-EM 2023, HD60). Glädjande att rekordmånga akademimedlemmar deltog i röstningen samt att hela 21 prestationer samlade röster.

Tack Västerås BTK för donationen av det stiliga hederspriset, tack alla medlemmar som deltagit i röstningen och extra stort tack för ert viktiga ekonomiska stöd till Svensk Ungdomspingis !

​och inte minst...
 

STORT GRATTIS MATTIAS OCH KRISTIAN !
 

Under augusti månad 2024 röstar Svenska Pingisakademins medlemmar fram 2023/24 års vinnare.....vem/vilka kommer erhålla Stellans & Ann-Christins Hederspris för Årets Prestation 2023/24 månntro?

Nominerade för säsongen 2023/24:
Nominerade spelare och prestationer presenteras här under sommaren 2024!

Nominerade för säsongen 2022/23:

Herrseniorer

Truls Möregårdh (Kvartsfinal WTT Cup Finals i Xinxiang 2022, Herrsingel) 

Mattias Falck (Brons EM i Munchen 2022, Herrsingel) 

Kristian Karlsson (Brons EM i Munchen 2022, Herrsingel) 

Anton Källberg (Guld WTT Contender i Tunis 2023, Herrsingel) 

Mattias Falck/Kristian Karlsson (Guld EM i Munchen 2022, Herrdubbel) 

Simon Berglund, Kristian Karlsson, Anton Källberg, Truls Möregårdh (Silver European Games i Krakow, Herrar Lag)

Damseniorer: 

Linda Bergström (Kvartsfinal WTT Contender i Lagos 2023, Damsingel)

Stina Källberg (Kvartsfinal WTT Feeder i Dusseldorf 2022, Damsingel) 

Linda Bergström/Stina Källberg (Kvartsfinal WTT Singapore SMASH 2023, Damdubbel) 

Stina Källberg/Truls Möregårdh (Kvartsfinal ITTF World Table Tennis Championships Finals i Durban 2023, Mixdubbel) 

Ungdomar: 

Noah Dahlström (Guld på North European Table Tennis Youth Championships i Haapsalu 2023, Herrjuniorer 19

Noah Dahlström, Peter Alestedt, Elias Sjögren (Guld på North European Table Tennis Youth Championships i Haapsalu 2023, Herrjuniorer 19-lag)

Isak Alfredsson/William Bergenblock (Kvartsfinal på UEM i Gliwice 2023, Herrjuniordubbel 19)
William Bergenblock (4:e plats på ETTU Europe Youth Top-10 i Tours 2022, Pojkar 15) 

Adam Grawsiö Wallin (Guld på 22:th Raiffeisen Youth Championships i Linz, 2023, Pojkar 15)

Olle Ståhl (Guld på North European Table Tennis Youth Championships i Haapsalu 2023, Pojkar 15) 

William Bergenblock (Brons på ITTF World Youth Championships i Rades 2022, Mixdubbel 15) 

Adam Grawsiö Wallin, Sigge Hedblad (Guld på 22:th Raiffeisen Youth Championships i Linz, 2023, Pojkar 15-lag)

Olle Ståhl, Mark Usov (Guld på North European Table Tennis Youth Championships i Haapsalu 2023, Pojkar 15-lag)

Sigge Hedblad (7:e plats Euro Mini Champs i Schiltingheim 2022, Pojkar 13) 

Melker Johansson (Brons på WTT Youth Contender i Helsingborg 2023, Pojkar 13)

Emil Ellermann, Melker Johansson, Vidar Larsson (Guld på 22:th Raiffeisen Youth Championships i Linz, 2023, Pojkar 13-lag)

Gabriela Aaltonen, Angelina Bebawy, Siri Benjegård, Laurynne Cabardo (Kvartsfinal på UEM i Gliwice 2023, Flickor 15-lag)

Clara Ellermann, Betty Engström (Guld på North European Table Tennis Youth Championships i Haapsalu 2023, Flickor 15-lag)

Angelina Bebawy, Laurynne Cabardo (Guld på 22:th Raiffeisen Youth Championships i Linz, 2023, Flickor 13-lag)

Siri Benjegård (Guld Euro Mini Champs i Schiltingheim 2022, Flickor 11) 

Para: 

Daniel Gustafsson (Guld ITTF New Taipei City Para Open 2023, Herrsingel klass 9)

Emil Andersson (Guld "Back to back" ITTF New Taipei City Para Open resp. ITTF Taichung Para Open 2023, Herrsingel klass 8) 

Michael Azulay (Guld ITTF Finland Para Open i Pajulahti 2022, Herrsingel, klass 6)  

Cajsa Stadler (Guld ITTF Polish Para Open 2023, Damsingel klass 6) 

Tobias Hansson (Guld ITTF Polish Para Open 2023, Herrdubbel, klass MD22)

Cajsa Stadler (Guld ITTF Finland Para Open i Pajulahti 2022, Damdubbel, klass WD14) 

Anja Händén (Guld ITTF Czech Para Open i Ostrava 2023, Damdubbel, klass WD20

Jonas Hansson/Anja Händén (Guld ITTF Finland Para Open i Pajulahti 2022, Mixdubbel, klass XD18) 

Emil Andersson (Guld ITTF Taichung Para Open 2023, Mixdubbel, klass XD17)
Emil Andersson/Cajsa Stadler (Guld ITTF Finland Para Open i Pajulahti 2022, Mixdubbel, klass XD14) 

Parkinson: 

Lin Freund/Eva Ax Riise, Sverige (Guld på Parkinson-VM i Pula 2022, Damdubbel klass 2) 

Rose-Marie Nyborg/Cecilia Qwinth (Guld på Parkinson-VM i Pula 2022, Damdubbel klass 3) 

Eva Ax Riise (Guld på Parkinson-VM i Pula 2022, Mixdubbel klass 2) 

Jörgen Sjöstedt/Gun Nilsson (Guld på Parkinson-VM i Pula 2022, Mixdubbel klass 3) 

Veteraner:
Sofia Westholm (Guld ITTF World Veterans Championships i Muscat 2023, Damdubbel 40)

Eva Lindh/Yue Xia Wang-Fridén (Guld på Veteran-EM i Sandefjord 2023, Damdubbel 60)

Monika Maul (Guld på Veteran-EM i Sandefjord 2023, Damdubbel 80)

Igor Krokhin (Guld ITTF World Veterans Championships i Muscat 2023, Mixdubbel 40)
Mats Källberg (Guld Veteran-EM i Sandefjord 2023, Herrsingel 50) 

Hans Hellgren/Göte Svensson (Guld Veteran-EM i Sandefjord 2023, Herrdubbel 60)

Roger Sundqvist (Guld Veteran-EM i Sandefjord 2023, Herrdubbel 70) 

Ulrika Hansson (Silver ITTF World Veterans Championships i Muscat 2023, Damer 55) 

Ulrika Hansson (Silver ITTF World Veterans Championships i Muscat 2023, Damdubbel 55)

Petra Sörling (Silver ITTF World Veterans Championships i Muscat 2023, Damdubbel 50)

Nominerade för säsongen 2021/22:

Herrseniorer:

Mattias Falck (Brons Europa Top 16 Cup i Thessaloniki 2021, Herrsingel)
Anton Källberg (Guld WTT Contender i Tunis 2021, Herrsingel) 
Truls Möregårdh (Silver VM i Houston 2021, Herrsingel) 
Mattias Falck/Kristian Karlsson (Guld VM i Houston 2021, Herrdubbel) 
Mattias Falck/Anton Källberg (Guld WTT Contender i Lima 2022, Herrdubbel) 
Kristian Karlsson, Anton Källberg (Vinnare av Champions League 2021/22, Herrar Lag)

Damseniorer:

Linda Bergström (Brons WTT Contender i Novo Mesto 2021, Damsingel) 
Linda Bergström/Christina Källberg (Guld WTT Contender i Tunis 2021, Damdubbel)​​

Ungdomar:​
Jakob Törner (Silver NETU Youth Championships i Haapsalu 2022, Herrjuniorsingel)
David Björkryd (8:a Europa Junior Top 10 i Tours 2021, Pojkar kadettsingel) 
Bharath Madhu Chandra (Silver NETU Youth Championships i Haapsalu 2022, Pojkar kadettsingel)
Rebecca Muskantor (Guld WTT Youth Contender i Belgrad 2021, Damjuniorsingel)
Rebecca Muskantor (Kvartsfinal Junior-VM i Portugal 2021, Damjuniordubbel)
Siri Benjegård (Guld x 2 WTT Youth Contender i Metz 2022, Flickor 11 resp. WTT Youth Contender i Spa 2022, Flickor 11)​

Axel Niva Jönsson, Alve Sjövold, Jakob Törner (Guld NETU Youth Championships i Haapasalu 2022, Herrjuniorer Lag)
Peter Alestedt, William Bergenblock, Noa Dahlström (Silver UEM i Zagreb 2022, Pojkkadetter Lag)
Bharath Madhu Chandra, Hugo Jobs (Guld NETU Youth Championships i Haapsalu 2022, Pojkkadetter Lag)
Matilda Hansson, Leah Muskantor, Rebecca Muskantor, Alice Nilsson (Brons UEM i Zagreb 2022, Damjuniorer Lag)

Agnes Svensson, Tuva Oredsson, Nathalie Freij (Guld i 21:a Raiffeisen Youth Championships i Linz 2022, Flickkadetter Lag)
Adam Gravsjö-Wallin, Mark Usov, Gabriela Aaltonen, Siri Benjegård (Brons Europe under 13 Challenge i Podgorica 2022, Mix Lag)​​​​​

Para:

David Olsson (Guld x 2 ITTF Spanish Para Open i Platja dÁro 2022, Herrsingel resp. ITTF Czech Para Open i Ostrava 2022, Herrsingel)​​​

Cajsa Stadler (Silver x 2 ITTF French Para Open i Paris 2022, Damsingel resp. ITTF Czech Para Open i Ostrava 2022, Damsingel
Anja Händén (Silver ITTF Czech Para Open i Ostrava 2022, Damsingel)
Ingela Lundbäck (Silver ITTF Slovenia Para Open i Lasko 2022, Damsingel)

Anja Händén (Guld ITTF French Para Open i Paris 2021, Damer Lag)
Emil Andersson/Cajsa Stadler (Silver ITTF Czech Para Open i Ostrava 2022, Mixdubbel)
Erik Linander (Guld European Para Youth Games i Lahti 2022, Herrjuniorsingel)

Parkinson:

Erik Åstrand (3 medaljer på Parkins-VM i Berlin 2021, Brons Herrsingel klass 2, Silver Herrdubbel klass 3, Brons Mixdubbel klass 2)​

Veteraner:

Mats Källberg (Guld European Veterans Championships i Rimini 2022, Herrar 50)
Per Delby (3 Guld på North European Veterans Table Tennis Championships 2022, Herrar 55, Herrdubbel 40, Mixdubbel 40)
Lena Johnsson/Katarina Åmark (Guld European veterans Championships i Rimini 2022, Damdubbel 55)​​

Nominerade för säsongen 2020/21:
 

Herrseniorer:

Mattias Falck (Brons EM 2021, Herrsingel)

Anton Källberg/Kristian Karlsson (Tyska Trippeln; Ligan, Cupen och Champions League 2020/21, Herrar Lag)

Anton Källberg (Individuell matchkvot i Tyska Ligan, Tyska Cupen och Champions League 2020/21; 25-2, 3-1, 8-0)

Damseniorer:

Linda Bergström (Kvartsfinal EM 2021, Damsingel)

Ungdomar:

Matilda Hansson (Kvartsfinal UEM 2021 Mixdubbel, juniorer)

David Björkryd/Elias Sjögren (Kvartsfinal UEM 2021 Pojkdubbel, kadetter)

Para:

Anna-Carin Ahlqvist/Ingela Lundbäck (Silver Paralympics 2021, Damer Lag)

Parkinson:

Erik Åstrand (Brons Parkinson virtual reality-VM 2021, Herrsingel)

Veteraner:

Inga nominerade, saknades resultat/tävlingar p.g.a. covidpandemin.

bottom of page